FAQ | Corning Gorilla Glass

SSS

SSS

SSS

 • NEDEN CIHAZLARIMDA GORILLA GLASS'I ISTIYORUM?

  Çizikler ve darbeler hayatın bir gerçeğidir, ancak Gorilla Glass cihazınızın günlük kullanımda oluşabilecek  hasarları görmesini engellemektedir. Gorilla Glass ayrıca güçlü bir estetik çekiciliğe sahiptir. İnce, hafif ve dokunmatiği en şık tasarımları mümkün kılacak şekilde harikadır.

 • İYON DEĞİŞTİRME SÜRECİNİ AÇIKLAR MISINIZ?

  İyon değişimi, büyük iyonların cam yüzeyine "doldurulduğu" ve basınç uygulanarak yapılan bir kimyasal güçlendirme işlemidir. Gorilla Glass bu davranışı en üst düzeye çıkarmak için özel olarak tasarlanmıştır. Cam, yaklaşık 400°C'lik bir sıcaklıkta erimiş tuzun sıcak bir banyosuna yerleştirilir. Daha küçük sodyum iyonları camı terk ederler ve tuz banyosundan daha büyük potasyum iyonlarının yerini alırlar. Görece daha büyük olan bu iyonlar daha fazla yer kaplar ve cam soğuyunca bir arada şıkıştırılarak camın yüzeyinde bir şıkıştırma stres tabakası oluşturulmaktadır. Gorilla Glass'ın özel bileşimi, potasyum iyonlarının yüzeye çok uzakta dağılmasını sağlar ve böylece camın derinlerinde yüksek sıkıştırma stresleri oluşturmaktadır. Bu sıkıştırma tabakası, günlük kullanımdaki darbelere karşı daha dayanıklı bir yüzey oluşturmaktadır.

 • GORILLA GLASS'I ZARARLARA KARŞI DAYANIKLI KILAN ŞEY NEDİR?

  Gorilla Glass'ın eşsiz kompozisyonu, yüksek sıkıştırma stresiyle (bir tür iyon değiştirme işlemiyle yaratılan) derin bir tabaka oluşturmaktadır. Bu sıkıştırma bir çeşit "zırh" işlevi görür ve camı olağanüstü derecede sağlam ve hasara karşı dayanıklı hale getirir.

 • GORILLA GLASS'IN BENİM CİHAZIMDA OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?

  Gorilla Glass günümüzde 40’dan fazla OEÜ tarafından kullanılmakta, 21,00’den fazla ürün modeline tasarlanmakta ve 5 milyardan fazla cihazın özelliği olma durumundadır. Corning tarafından Gorilla Glass’ın kullanıldığının onaylandığı en güncel ve kapsamlı cihaz listesini buradan incele.

 • BU LİSTE GORILLA GLASS'LI TÜM CİHAZLARI İÇERİR Mİ?

  Hayır, ne yazık ki, müşteri anlaşmalarımız Gorilla  Glass bulunan tüm cihazları tanıtmamıza engel olmaktadır. Bu liste, detaylarını açıklayabileceğimiz tüm cihazları göstermektedir. Müşterilerimizin bu bilgileri paylaşmamıza izin verdiği ölçüde listeyi güncellemeye devam edeceğiz.

 • HASAR DİRENCİNİN DAHA FAZLA OLDUĞU FİKRİNİ SEVİYORUM, ANCAK GORILLA GLASS CİHAZIMA DOĞRUDAN EKLENEMEZ Mİ?

  Corning'in iyon değişim süreci, Gorilla Glass'ı son derece dayanıklı hale getirirken,  akıllı telefonlar ve tabletlerin aynı zamanda ince ve hafif kalmasını sağlıyor. Gorilla Glass, insan saçından sadece dört kat daha kalın olarak, 0,5 milimetre kalınlığında üretilebilir.

 • GORILLA GLASS'IN İLK KEZ 1960'LARDA GELİŞTİRİLDİĞİ DOĞRU MU?

  Hayır. Görünüşe göre bu gerçeklerin yanlış anlaşılmasından kaynaklanan popüler bir efsaneden ibarettir. Corning'in "Project Muscle" adlı bir girişim kapsamında 1960 yılında kimyasal olarak güçlendirilmiş cam denediği doğrudur. 1961'de Corning, en son teknoloji ürünü mukavemet ve dayanıklılığı içeren Chemcor® markası altında tanıtılan bir cam bileşimi geliştirdi. Chemcor cam, sofra takımlarına, oftalmik ürünlere ve otomotiv, havacılık ve eczacılık endüstrileri uygulamaları içine dahil edilmiştir. Corning 2006'da elektronik cihazlar için zorlu yeni bir kaplama camı geliştirmeye başladığında, Corning bilim insanları elbette camın güçlenmesiyle ilgili şirketin uzmanlığın temelini oluşturdular. Bununla birlikte, Corning Gorilla Glass, Chemcor'dan farklı bir ürün ve cam bileşimidir. Corning'in tescilli füzyon-çekim üretim süreci ile cam uyumlu hale getirilirken üstün hasar direnci de dahil olmak üzere diğer üstün ürün özelliklerini elde etmek için önemli kompozisyon ve değişiklikler yaptık. Corning'in füzyon çekme işlemi benzersiz yüzey kalitesi ile son derece ince cam üretir. Sonuç, günümüzün en şık elektronik cihazları ve en sofistike dokunmatik teknoloji için ideal olan dayanıklı ve hasara dayanıklı bir cam.

 • GORILLA GLASS'I KIRABİLİR MİYİM?

  Yeterince kötü kullanılması halinde, Gorilla Glass kırılabilir. Bununla birlikte, Gorilla Glass, cam çizilmesi, çatlaması veya ekran kırılması gibi durumlara neden olan gerçek dünyadaki olaylarda iyi bir şekilde ayakta kalabilir.

 • SODA LIME CAMI İLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA MOBİL CİHAZIM GORILLA GLASS İÇERDİĞİNDE DAHA FAZLA BİR ÖDEME YAPMAK DURUMUNDA MIYIM?

  Corning, cihaz üreticilerine satış yapmaktadır. Gorilla Glass için fiyatlandırma, üreticiye özel ürün gereksinimlerine (ör. kalınlık, boyut) ve sipariş hacmine dayanır. Bu nedenle, belirli bir cihazın perakende fiyatı için ne anlama geleceği konusunda yorum yapamayız.

 • GORILLA GLASS NERDE YAPILIYOR?

  Corning, Gorilla Glass'ı ABD, Japonya ve Tayvan'da üretmektedir.

 • CORNING'E AİT FÜZYON ÇEKİM SÜRECİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

  Corning'in tescilli füzyon süreci eşsiz bir yüzey kalitesi yaratır. Bu son derece hassas, olağanüstü otomatik işlemle, son derece temiz, pürüzsüz, düzgün yüzeyli; üstün optik berraklığı olan ve doğal boyutsal kararlılığı olan cam üretilir. Maliyet unsurlarına ve yüzey kusurlarına yol açabilen öğütme ve polisaj işlemlerini ortadan kaldıran doğru süreç tasarımı ile cam "üretildiği şekilde"  kullanılabilmektedir. Aynı yatay füzyon işlemi, Corning'in endüstri lideri LCD camının kalbinde de yer alıyor.

 • GORILLA GLASS VE CORNING LCD GLASS ARASINDAKİ FARK NEDİR?

  Farklı amaçlara hizmet ediyorlar: Gorilla Glass, ekran aygıtlarının dış yüzeyi için bir kapak camı iken, EAGLE XG®, sıvı kristal ekran panellerinde kullanılan bir cam yüzeyidir. Bu nedenle, birçok elektronik cihazda Corning Gorilla Glass ve EAGLE XG birlikte bulunur. Aynı üretim süreci ile oluşturulmasına rağmen, camın kimyasal bileşimleri de farklıdır. EAGLE XG LCD cam bir alüminosilikat bileşimiyken Gorilla Glass bir alkali alüminosilikat camdır.

 • GORILLA GLASS'IN TÜKETİCİ ELEKTRONİĞİNİN DIŞINDAKİ DİĞER UYGULAMALAR VE ÜRÜNLERDE KULLANILACAĞINA DAİR DUYUMLAR ALINIYOR.BU KONU HAKKINDA NELER SÖYLEYEBİLİRSİNİZ?

  Gorilla Glass'ın eşsiz güzellik ve dayanıklılık kombinasyonu, tüketici elektroniğinin ötesinde uygulamalar için avantajlar sunar ve Corning'in araştırma ekibi bu olasılıkları keşfetmektedir. Gorilla Glass'ın bir sonraki adımı hakkında daha fazla bilgi için bizi takip edin.